Kako spriječiti žgaravicu


Kad se kiselina iz želuca vrati u jednjak nastaje osjećaj žarenja. Želite li izbjeći neugodan osjećaj žarenja i boli, dobro je znati kako spriječiti žgaravicu. U nastavku slijede korisni savjeti koji će vam pomoći da zaboravite na neugodno stanje.

Uzroci žgaravice

Ako želite izbjeći osjećaj žarenja koji nastaje kada želučana kiselina uđe u jednjak, potrebno je paziti na prehrambene navike jer postoje namirnice koje mogu izazvati žgaravicu kao što su:
  • umak od rajčice
  • alkohol
  • pržena hrana
  • sok od naranče
  • gazirana pića
  • crni papar
  • masna čokolada
  • kava
  • stres
Želite li izbjeći opuštanje jednjaka potrebno je izbjegavati paprenu metvicu. Na popisu namirnica koje bi trebalo izbjegavati ili barem smanjiti nalaze se agrumi, mliječni proizvodi jer kalcij iz mlijeka potiče na lučenje kiseline.
Ukoliko je razlog žgaravice stres važno je da znate kako se opustiti, bilo uz aerobnu aktivnost, meditaciju, aromaterapiju, hipnozu i masažu.
Da ne bi više morali razmišljati o želučanoj kiselini u jednjaku i neugodnom osjećaju žarenja, potrebno je prestati s lošim navikama kao što je pušenje. Istraživanja su pokazala da upravo pušenje utječe na opuštanje donjeg sfinktera jednjaka.

Kako spriječiti žgaravicu

Mnogi imaju probleme sa želucem, bilo da se radi o žgaravici, čiru ili drugim tegobama. Ako je vaš problem žgaravica i često se javlja tijekom noći, potrebno je jesti barem dva do tri sata prije nego mislite ići u krevet. To će vrijeme biti dovoljno da se smanji količina želučane kiseline te da se ne vrati u jednjak.
Nekima pomaže i ako podignu uzglavlje kreveta ili ukoliko postave jedan jastuk više. Spavanje na povišenom položaju je dobro jer će gravitacija tako pomoći da kiselina ostane u želucu.
Stručnjaci savjetuju da bi moglo pomoći i spavanje na lijevoj strani kreveta jer ako se legne na tu stranu, želudac će se objesiti i sadržaj povući dalje od sfinktera jednjaka.
Kako bi se smanjila proizvodnja želučane kiseline potrebno je imati manje obroke i češće jesti. Važno je izbjegavati velike količine hrane tijekom jednog obroka, zbog toga što veći obroci mogu dovesti do pritiska i otvaranja kružnog mišića koji je zaslužan za razdvajanje želuca i jednjaka, te koji se brine da se kiselina zadrži u želucu.
Iako mislite kako nećete moći izdržati jer osjećate mučninu, bilo bi dobro ostati stajati jer u tom položaju gravitacija pomaže da se kiselina zadrži u želucu. Nakon jela bi trebalo izbjegavati sagibanje te ne odlaziti odmah na spavanje.

Liječenje žgaravice

Ukoliko se želite riješiti problema povezanih s kiselinom, ponekad je najbolje rješenje prirodno liječenje žgaravice. Umjesto tableta koje se mogu kupiti u svakoj ljekarni, bolje je posegnuti za prirodnim lijekovima koji ne bi trebali predstavljati opterećenje za jetru kao što to čine tablete.
Odlučite li se na prirodno liječenje možete pokušati i s čajem od korijena bijelog sljeza, čija sluz pomaže zaštititi jednjak od kiseline. Savjetuju se četiri šalice dnevno.
Na popisu ljekovitih sastojaka nalazi se i čaj od usitnjenog cimeta. Bit će dovoljna jedna mala žlica cimeta u šalici kipuće vode.
Soda bikarbona je još jedan lijek koji pomaže neutralizirati kiselinu. Pomiješate pola male žlice sode s par kapi limuna u pola čaše tople vode.
Možete birati između prirodnih lijekova i preparata koji se mogu nabaviti u ljekarni. To su inhibitori protonske pumpe koji pomažu blokirati proizvodnju želučane kiseline te omogućuju oporavak oštećenog tkiva; antacidi koji neutraliziraju želučanu kiselinu i H2 blokatori.

Nema komentara