Upala slezene
Slezena se nalazi s lijeve strane ispod rebara. Pomaže filtrirati i uništiti oštećene krvne stanice te stvoriti limfocite. Kako se radi o važnom organu dobro je što prije znati ako nastupi bolest kao što je upala slezene, kako bi se počelo s liječenjem.
Bolesti slezene
Slezena pomaže obraniti organizam od infekcija. Jedna od bolesti koja može zahvatiti organizam je i upala slezene, a zbog koje dolazi do smanjenja bijelih i crvenih krvnih stanica. Jednom kada ponestane velik broj crvenih krvnih stanica, nastupit će anemija.
Problem sa slezenom obično se otkrije za vrijeme redovnog pregleda jer ne postoje jasni simptomi. Upalni proces moguće je otkriti pomoću rendgenske snimke trbuha te uz pomoć magnetske rezonance. Posumnja li liječnik na upalu, poslat će vas na pretrage krvi i dodatna snimanja.
Simptomi upale slezene
Iako ne postoje jasni simptomi, moguće je odrediti nekoliko znakova koji će pomoći oko dijagnoze, a to su:
- infekcije
- bol u lijevom gornjem dijelu trbuha
- umor
- anemija
- osjećaj sitosti nakon konzumiranja male količine hrane
Uzroci povećane slezene
Brojne bolesti kao i infekcije mogu biti razlog zašto je došlo do povećanja važnog organa. Utjecaj infekcija i bolesti ne mora dugo trajati, a sve ovisi kako napreduje liječenje. Uzroci povećane slezene su:
- ugrušak krvi u venama
- virusne infekcije poput mononukleoze
- talasemija
- bakterijske infekcije ili sifilis
- metabolički poremećaji
- parazitska infekcija
- hemolitička anemija
- ciroza i druge bolesti jetre
- lupus
- policitemija
- sarkoidoza
- Hodgkinova bolest, leukemija i drugi karcinomi
Liječenje upale slezene
Ako je uzrok bolesti poznat liječenje će se usredotočiti na uzrok problema. Ukoliko se radi o problemu koji se ne može liječiti ili identificirati, bit će potreban kirurški zahvat s kojim će se ukloniti organ.
Odstranjivanje slezene zove se splenektomija. Takva operacija može biti dio dijagnostičkih postupaka ako je u pitanju krvno oboljenje. Operacija je sigurna, a izbjeći će se kada su u pitanju mala djeca jer postoji opasnost da izgube otpornost na infekcije.
Postoje dva tipa zahvata kao što su laparoskopska operacija koja traje duže i manje je invazivna te otvorena splenektomija s trajanjem od oko 90 minuta. Tijekom operacije može nastupiti unutarnje krvarenje.
Iako je moguće živjeti bez slezene, povećava se rizik oboljenja od raznih infekcija. Provedena su brojna istraživanja gdje se pokazalo da se svi kojima je uklonjen organ teže bore s infekcijama.
Slezena kada se ukloni, većinu njenih funkcija preuzimaju limfne žlijezde iz drugih dijelova tijela.
Prirodno liječenje slezene
Najbolji prirodni lijek za bolesti na slezeni je prevencija, odnosno smanjenje mogućnosti dobivanja infekcija koje mogu dovesti do upale i oticanja limfnih čvorova. Da bi smanjili rizik od infekcija potrebno je jesti namirnice koje će ojačati imunitet, a to je hrana bogata:
- Folnom kiselinom – kvasac, integralne žitarice, zeleno povrće i jetra.
- Željezom – grašak, nemasno crveno meso, prokulica, chia sjemenke, jaja, žitarice, kupus.
- Flavonoidima – crveni grah, češnjak, šparoge, kelj, komorač, soja.
- Jodom – plodovi mora, riba, alge.
- Bakrom – čokolada, jetra, žitarice, masline, trešnje, bubrezi.
Za zaštitu organizma od upalnih procesa potrebno je:
- Izbjegavati kofein, duha i alkohol.
- Redovno vježbati da bi mogli ojačati imunitet.
- Smanjiti unos rafiniranih ugljikohidrata poput bijelog brašna i šećera.
Ako je u pitanju upala kod grlobolje pomaže čaj od majčine dušice koji treba grgljati 3 do 6 puta na dan. Za bolove u trbuhu pomoći će čaj od kamilice i sjemenki peršina te paprena metvica. Protiv infekcije pomažu gljive shiitake,crvena pupavica i ekstrakt bazgina cvijeta.
Svako od nas se treba redovno kontrolirati kod liječnika kako bi se na vrijeme otkrila bolest te da bi se moglo pravovremeno krenuti s liječenjem.
Post a Comment